Fizikalni pregled

U fizikalni pregled spada:
  •  anamneza
  •  inspekcija
  •  palpacija
  •  pokretljivost
  •  tonus misica
  •  snaga
  •  reflexi
  •  senzibilitet. 

Neophodno je uzeti potpunu anamnezu koja se sastoji iz licnih podataka i podataka koji su od vaznosti za dijagnostikovanje stanja ili povrede skocnog zgloba. Utvrdjujemo da li postoji bol, kako je nastao i koliko dugo traje, ocena bola na VAS skali, da li koristi nesto od terapije i da li postoje jos neke disfunkcije  osim bola u zglobu.
 

Inspekcija  treba da obuhvati  detaljnu procenu stopala. Zasniva se na fizikalnom pregledu  tj.posmatranju skocnog zgoba sto ukljucuje i procenu hoda. Inspekcijom utvrdjujemo da li postoji crvenilo, hematomi, otok zgloba, rane.

Palpacija je vazna u identifikaciji kada su povredjene strukture skocnog zgloba.  Opipava se vratilo tibije i fibule putujuci niz granice medijalnog i lateralnog maleolusa. Palpacija treba da obuhvati sva meka tkiva kao i ligamentarne strukture jer palpiranjem bolnih mesta dobijamo orjentir koji je ligamen ostecen.

Obim pokreta – procena  pokreta za skocni zglob pocinje procenom aktivnog  i pasivnog pokreta . Postoje cetiri vrste pokreta koje se ispituju: plantarna flexija, dorzalna flexija, inverzija  i everzija.








 
Merenje obima se vrsi gravitacionim i rotacionim uglomerom.

Normalna  pasivna dorziflexija je 10-15 stepeni, dok je plantarna 50-70 stepeni.
Normalna pasivna inverzija je oko 40 stepeni i everzija oko 10 stepeni.





Tonus misica ispitujemo za vreme pasivnih pokreta extremiteta ili dela tela koji je u stanju mirovanja. Palpacijom misica skocnog zgloba moze se  oceniti tonus (zategnutost misica).

MMT  se sastoji iz ispitivanja snage misica skocnog zgloba. Najcesce se ispituju dorzalni i plantarni flexori stopala: flexor halucis longus, flexor digitorum brevis, extenzor digitorum longus, extenzor digitorum brevis i extenzor halucis longus et brevis.

Reflexi -ispituje se Ahilov reflex u zadnjem delu skocnog zgloba, to se postize udaranjem Ahilove tetive. Bolesnik sedi a stopala mu vise preko ivice stola. Ispitivac pridrzava dno stopala jednom rukom a drugom udara cekicem po tetivi, pri cemu se javlja plantarna flexija stopala.

Нема коментара:

Постави коментар